Τετάρτη 10 Απριλίου 2013

Тржиште станова: Сви чекају странце

eko stanovi 620x0 Тржиште станова: Сви чекају странце
(Фото: Новости)
Београд – Велика страна улагања, која се у Србији очекују у наредном периоду, могла би да подигну цену квадрата и за десет одсто, процена је агенција за промет некретнина. Наиме, потражња за квалитетним становима, уколико се појаве страни инвеститори, биће повећана, а због лоше понуде јасно је да ће цене бити кориговане. То се посебно односи на најтраженије двособне и двоипособне некретнине.
„Очекујемо да ће у мају ситуација да се промени, да ће тржиште у Београду коначно да заживи“, каже Недељко Малиновић, власник агенције „Легат“.
„Иначе је мај најударнији месец у купопродаји непокретности. А, још ако у земљу уђе велики новац то ће се најпре осетити на тржишту некретнина. Најсвежији пример су најављене инвестиције из Абу Дабија, па су сељаци у близини комбината бећ подигли цену пољопривредног земљишта за 20 до 30 одсто.“
Цене стамбеног простора у последњих десет месеци стагнирају. У главном граду се месечно обави око 50 до 100 купопродаја. У центру Београда, на Врачару, Дедињу и Сењаку квадратни метар кошта од 1.800 до 2.200 евра, али за луксузније некретнине тражи се и 3.500 евра за квадрат. Нови Београд је шаролик, блокови су од 800 до 1.100, а у зградама код „Арене“ квадрат је око 1.800 евра. На Карабурми се цена креће од 800 до 1.000 евра, Миријеву од 1.000 до 1.100, Бановом брду од 1.400 до 1.600… Цена новоградње са чистим папирима већа је за 20 до 30 одсто у односу на „половне“ квадрате.
Промет некретнина у Новом Саду је за 10 одсто већи у односу на исти период прошле године.
„Продају се и станови и куће, а плацеви за изградњу кућа ван града су стандардно тражени, и то сремска страна“, каже директор „НС груп“ некретнина Новица Николић.
„У последње време све чешће појављују се хитне продаје, где су продавци спремни и на драстично обарање цена. Најтраженији су једноипособни станови. Цена се креће око 1.000 евра по квадрату, а за 100 или 200 евра је већа што је локација боља.“
Тржиште некретнина у Нишу стагнира, а прогнозе су да ће се такво стање задржати и у наредном периоду. Марија Стаменковић из агенције „Дигитал хаус“ каже да се више траже новосаграђени станови јер купци мисле да ће проћи јефтиније због повраћаја ПДВ, што је заблуда. Квадрати у центру са 1.300 евра „пали“ су на 1.100 али неке локације и даље држе цену. На Пантелеју, цене су порасле тако да је сада квадрат уместо 650 и 750 евра чак 850 евра. Процењује се да се у Нишу нуди око 10.000 станова.
У Крагујевцу већ неколико година влада затишје на тржишту некретнина. Цене падају на ниво деведестих, али недовољно за озбиљнији промет. Тако је за стан, у високом приземљу, од 84 квадрата, у пешачкој зони (Лоле Рибара), пре шест година нуђено 150.000 евра, а сада нема понуде ни за упола мање пара. Станови од 80 квадрата у улици Зорана Ђинђића, недалеко од Скупштине града, до пре три године, плаћани су скоро хиљаду евра по квадрату. Недавно је у првој згради, до Градског дома, стан те површине продат за 37.000 евра. У приградским насељима је ситуација још гора.
У Црној Гори станови се граде пуном паром – крај обале папрено
Упркос економској кризи, која увелико тресе Црну Гору, и лошим временским условима, дуж Црногорског приморја грађевинске машине зује као ретко када. Највише се граде станови за тржиште, иако је њихов број много већи од броја купаца. Само на Будванској ривијери – је више од 5.000 непродатих станова. То је број раније изграђених станова, док оних у изградњи такође има у хиљадама.
Најскупљи станови су и даље они у вилама на Завали, где се квадратни метар креће око 5.000 евра, као и у елитном „Центру Плаза“ у центру Будве, где је квадрат најмање 3.000 евра. Дуж будванског поља, али и јужније према Бечићима станови у новоградњи су јефтинији – од 1.500 до 2.500 евра за метар квадратни. Има међутим и оних који нуде станове, истина мало подаље од обале, по цени од 1.000 до 1.200 евра за квадрат.
У агенцијама за промет некретнина кажу да је даље интересовање слабо, али да се у последње време враћају – Руси. Старе муштерије из 2006, које су масно плаћале станове, нарочито оне с погледом на море. То охрабрује градитеље, који и даље сматрају да је градња станова најбољи бизнис и да ће купци, ипак, стићи.
Продаја кућа је сведена на минимум. Луксузније веће куће коштају од 500.000 до милион евра. Знатно је опао и промет плацева. Цене су ту ниже него раније и крећу се од 200-300 евра по квадрату уз саму обалу до 50 у залеђу, углавном у сеоском подручју.
Цене некретнина у Подгорици остале су на истом нивоу као минулих година. Цена квадрата се у просеку креће око хиљаду евра, али у неким деловима града је и упола мања. Куповна моћ грађана је опала, али продаје има, каже за „Новости“ Марко Ћиповић из Агенције за некретнине „Крсташ“.
У српској константни
Пад цене некретнина у Републици Српској у константном је паду већ дужи период. Бањалука, као највећи град РС, најзанимљивија је за улагање у некретнине, али су и цене у том граду највише и достижу чак 3.000 марака за квадратни метар стана на ексклузивној локацији! Иначе, цена станова у Бањалуци у старој градњи је од 1.200 до 1.800 марака, док су станови у новоградњи нешто скупљи и квадрат је од 1.800 до 2.300 марака у зависности од локације. Цене земљишта у Бањалуци крећу се од 100 до 600 марака по квадрату. У мањим општинама РС цена таквог земљишта је од 15 до 50 марака.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Καλά Χριστούγεννα

  Τις ευχές μου σε κάθε ορθόδοξη οικογένεια .  Εύχομαι σε όλους σας  υγεία, ευτυχία, τύχη και αγάπη  Καλά Χριστούγεννα σε εσάς και στις οικο...