Πέμπτη 11 Απριλίου 2013

Отворено тржиште – рај за конкуренцију

Србија Дан конкуренције обележава с много притужби на нарушавање правила слободне тржишне утакмице у којима чак и држава не налази право место

Већа конкуренција – корист потрошачима

Још један Дан конкуренције, који се данас обележава, Србија дочекује са не баш завидним стањем на домаћем тржишту. Општи став је да нам је конкуренција веома слаба и да цех недовољно развијеног тржишта и слабе конкуренције међу трговцима и произвођачима кроз више цене плаћају – потрошачи.
Саговорници „Политике” борбу против нарушавање конкуренције виде на потпуно различите начине. Док једни оцењују да је најбољи начин превенција, односно слободна трговина и могућност да се што више фирми бави истим послом, други очекују да држава, кроз антимонополско тело оличено у Комисији за заштиту конкуренције, поведе борбу против оних злоупотребљавају доминантан положај на тржишту.
Тако у водећим потрошачким организацијама у земљи сматрају да би држава морала да оснажи Комисију за заштиту конкуренције и да она прописује што строже казне за оне који нарушавају слободну тржишну утакмицу.
– Ако би казне биле драконске, то би дало ефекта, а и користи би имали крајњи купци. Мислим да би требало максимално активирати антимонополска тела и да се што строже санкционишу сви који угрожавају конкуренцију – каже Горан Паповић, председник Националне организације потрошача Србије, додајући да је област заштите потрошача неопходно спојити са заштитом конкуренције.
– Мислимо да је неодрживо да у Сектору за трговину буде и заштита потрошача, то је контрадикторно и зато тражимо да она пређе у област заштите конкуренције, јер ту је све, и трговина и енергетика, ту су финансије. На тај начин би се део наплаћених казни за злоупотребу доминантног положаја одвајао и за заштиту потрошача уместо да иде из буџета. То, на пример, у Италији даје одличне резултате – објашњава Паповић и најављује да ће то затражити на данашњем скупу у „Палати Србија” у Београду, који ће бити посвећен Дану конкуренције.
Са друге стране, либерални економисти углавном упиру прстом у државу. Како тврде, она је та која је у претходном периоду омогућила картелско понашање појединих произвођача и нарушавање конкуренције. Зато није логично, истичу, да се она сада бори против њих.
– Влада у тој области треба мање да ради. Да отвори границе, што би натерало домаће произвођаче да се носе са оштријом конкуренцијом и да тако буду бољи и ефикаснији. Не само да бисмо тако имали оштрију конкуренцију, већ би она збрисала половину овдашњих монопола. Осим тога, да нема блокада уласку и да је увоз слободан, не бисмо у 2012. години имали апсурдну појаву да не можемо да купимо уље или шећер, као што се догодило – сматра Александар Стевановић, економиста Центра за слободно тржиште.
Често је цитирано и излагање Данице Поповић, професорке Економског факултета, на округлом столу посвећеном управо стању конкуренције у Србији пре три године. Њена метафора да живимо у кафани пуној дима и да је основни лек да отворимо прозоре, односно да пустимо слободну трговину, након чега би половина монопола нестала, и данас је актуелна.
За то време, у последњем извештају Комисије за заштиту конкуренције, који је доступан јавности, а који се односи на 2011. годину, пише да су вођени поступци за повреду конкуренције, попут осам поступака за рестриктивне споразуме, четири за злоупотребе доминантног положаја и седам за одређивање мера заштите конкуренције, али нису сви завршени. Најпознатији случајеви били су казне за „Имлек” и „Суботичку млекару” због злоупотребе доминантног положаја на тржишту, као и за „Идеу” и „Гранд кафу” због, како су навели у Комисији, склапања рестриктивних споразума односно „договарања тајног рабата од два одсто који осталим купцима није био доступан”.

С. Деспотовић

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Σερβία: Δωρεάν τα μέσα μεταφοράς στο Βελιγράδι από 1η Ιανουαρίου

  Όλα τα δημόσια μέσα μεταφοράς στο Βελιγράδι θα είναι δωρεάν από την 1η Ιανουαρίου του 2025, ανακοίνωσε σήμερα ο δήμαρχος της  σερβικής   π...