Δευτέρα 16 Απριλίου 2012

Дубоке политичке поделе у Грчкој, од комуниста до нациста




Атина: Зграда парламента Фото АП
АТИНА – У Грчкој, у сложеној економској кризи каква се не памти у годинама после Другог светског рата, почиње кампања за ванредне парламентарне изборе и све анкете предвиђају да ниједна партија неће успети да освоји апсолутну већину, што би могло да изазове и дубоку политичку кризу у земљи.

Према последњим истраживањима јавног мњења, две водеће странке - конзервативна Нова демократија и левичарски Панхеленистички социјалистички покрет (ПАСОК) добиће 20,5, односно 12,7 одсто гласова.

Оне, и када би се договориле да направе коалицју, за шта засад не показују спремност, не би могле да имају апсолутну већину у парламенту, што се одавно не памти. То би могло да изазове дубоку политичку кризу и да угрози досадашње напоре у решавању економских проблема земље.

Према анкетама, грчка политичка сцена је веома уситњена, пошто би десетак партија могло да уђе у парламент, односно да освоји више од три одсто гласова. На трећем месту је Коалиција радикалне левице (СYРИЗА) - 8,6 одсто гласова, Комунистичка партија 7,9, Независна Грчка 7,1 процената.

Аналитичаре посебно забрињава то што би праг парламента могла да прескочи и новооснована пронацистичка партија „Златна зора” (3,9 процената), чији се припадници поздрављају речима „Хајл Хитлер”.

„Уситњавање (политичке сцене) и неизвесност”, у наслову истиче угледни атински дневник „Катимерини”, коментаришући политички развој у земљи уочи ванредних парламентарних избора, који треба да се одрже 6. маја.

Грци су се, после тешке економске кризе која је погодила већину грађана, очигледно „уморили” од старих партија и политичара.

Према анкетама, најпопуларнији политичар у земљи је лидер Коалиције радикалне левице Фотис Кувелис, док је на другом месту привремени премијер Лукас Пападимос, иако је нестраначка личност. Лидер Нове демократије Антонис Самарас је на петом, а председник ПАСОК-а Евангелос венизелос на седмом месту.

Истраживања показују да 52 одсто анкетираних не жели да види као премијера лидере две водеће странке - Нове демократије Самараса и ПАСОК-а Венизелоса.

Предстојећи избори би, упозоравају аналитичари, ,огли да изазову, поред економске и дубоку политичку кризу и страначка погађања око формирања нове владе. Поготово што у Грчкој мањинска влада не би имала шансе да дуго опстане на власти, с обзиром радикални ривалитет лидера странака.

Анкетирани грађани - 65,7 одсто - сматрају да би најбоље решење за земљу било да се после избора формира коалициона влада.

Танјуг
објављено: 16.04.2012

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Tουριστικά γραφεία από τη Σερβία σε fam trip σε Καλαμάτα, Καρδαμύλη, Λιμένι, και Γιάλοβα

  Με στόχο τη  γνωριμία της σερβικής αγοράς με την Πελοπόννησο, που αποτελεί σχετικά άγνωστο προορισμό για τους ταξιδιώτες από τη γειτονική ...