Povod za najnoviji spor otvorio je atinski list "Elefteros tipos", koji je pokušao da dokaže da je đevrek još od pre Hrista bio popularan i u Solunu i u Istanbulu. Prema tome, to je vezantijski proizvod, ali ni u kom slučaju nije turski. U Grčkoj to pecivo nazivaju "solunski kouluri".
U Istanbulu su te tvrdnje dočekali na nož.
- Đevrek (simit) je simbol Istanbula. To je deo turske kulture i za bogate i za siromašne. Postoji velika razlika između turskog i grčkog đevreka u načinu kuvanja i stavljanju susama preko njega - kažu u Komori proizvođača đevreka.
Turski institut za patente najavio je da je spreman da se uključi u ovu akciju, kako bi se zašitio djevrek, odnosno simit . Ali i u Grčkoj imaju svoje argumente gde se đevrek naziva solunski kouluri.
- Svako može da tvrdi da je đevrek njegov, ali istorijski je potvrđeno da datira iz doba Vizantije i da se tada zvao kolikou - objašnjavaju u Udruženju pekara u Solunu.
Atina i Ankara ne mogu da nađu zajednički jezik ni oko mnogih političkih pitanja: rešenja kiparskog problema, kao i pomorskog i vazdušnog razgraničenja na prostorima Egejskog mora. U poslednje vreme, i pored poboljšanja odnosa, nesporazumi se javljaju i oko druga sitnih pitanja. U Istanbulu su pre nekoliko godina oštro reagovali i kada je na jednoj priredbi u Evropskoj uniji baklava predstavljena kao tipičan dezert kiparskih Grka.Slično se desilo i oko lokuma
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου