Τρίτη 15 Ιανουαρίου 2013

Министри добијају књиге, дукате, поштанске марке, макете једрењака…

Иван Мркић страним званичницима даривао реплику динара цара Душана, Расим Љајић стазице за под са пиротским или пештерским шарама, Никола Селаковић копију Душановог законика, Зорана Михајловић монографију о Николи Тесли

Илустрација Драган Стојановић

Ако је вредност вина и ракије које је министар Милутин Мркоњић добио од кинеског амбасадора приликом обиласка радова на мосту Борча–Земун пре неколико дана већа од око 2.000 динара, тај поклон ће за њега бити неупотребљив. Ако је садржај кесе у коју је завирио премијер Ивица Дачић и открио јавности шта се у њој налази, јефтинији, Мркоњић ће поклон моћи да задржи и уради с њим шта хоће. Али ако његова вредност прелази пет одсто просечне месечне нето зараде (у новембру је била 42.395), мораће да га преда „органу надлежном за поступање са имовином у јавној својини”, то јест Републичкој дирекцији за имовину Србије.
У сваком случају, министар ће и овај поклон, ма колико вредео, морати да пријави Агенцији за борбу против корупције, која подсећа да су државни органи, или други органи, организације или јавне службе, обавезни да јој до 1. марта доставе копију евиденције поклона за претходну календарску годину. Агенција је у обавези да објави каталог поклона за претходну календарску годину до 1. јуна.
Судећи по досадашњој пракси, најдужи списак поклона стићи ће са Андрићевог венца, из кабинета председника Србије. Логично је, с обзиром на природу посла, да буде подужа и листа министра спољних послова. Али, како кажу у Министарству спољних послова, медији ће моћи да сазнају које је поклоне добијао министар Иван Мркић тек пошто се каталог поклона достави Агенцији за борбу против корупције.
Али зато су били исцрпни достављајући листу поклона које је министар Мркић уручивао страним званичницима. Министар је тако даривао динар цара Душана (реплику сребрног динара од 1345. до 1355. године), просфорник –примерак печата који се утискује на славски колач, на коме су слова које значе „Исус Христ побеђује”, као и урамљену графику „Цар Константин”. На овом списку су и књиге „Ламент над Београдом”, „Унеско у Србији”, „This Way Serbia”, вина из манастира Дечани и Велика Хоча, затим вина из подрума Радовановић, специјално флаширана за МСП, као и пратећи поклон, значке за ревере – застава Републике Србије и дугмад за кошуљу са оцилима.
Потпредседник владе и министар трговине Расим Љајић гостима који долазе у званичне државне посете, као и домаћинима код којих одлази у званичне посете поклања књиге о Србији или стазице за под из народне радиности са пиротском или пештерском шаром. Он је најчешће добијао књиге, привеске, значке, беџеве, компакт дискове са традиционалном музиком државе коју посећује, оловке са симболима држава.
„Приликом билатералне посете Кувајту у октобру, министар је на поклон добио малу пластичну макету једрењака – каравеле, која је симбол државе Кувајт, а у Ираку је на поклон добио стони украс, сувенир са мотивима заставе и грба Ирака”, кажу у Љајићевом кабинету додајући да је један од најзанимљивијих поклона – рударски дрвени штап, који је добио приликом посете РТБ Бор.
У прва четири месеца актуелне владе министра финансија и привреде Млађана Динкића посетиле су три делегације. Џонг Шан, заменик министра трговине, шеф кинеске делегације Мешовите комисије за трговину и економску сарадњу, поклонио је министру украсни тањир. Абдулвахиб ал Бадер, генерални директор Кувајтског фонда за арапски економски развој, поклонио је дукат и поштанске марке из едиције Педесет година постојања фонда. Од Мартина Кубе, чешког министра индустрије и трговине, Динкић је добио две кристалне чашице за ракију. Његови узвратни поклони су биле књиге о Србији и кравата.
Министар Мркоњић не мења дугогодишњу праксу да приликом многобројних сусрета са представницима међународних делегација, као и са другим високим званицама, гостима искључиво поклања књиге, кажу његови сарадници. Прошле године члановима многобројних привредних компанија са којима је водио разговоре редовно је поклањао монографију о светски познатом српском научнику и проналазачу Николи Тесли, књиге о манастиру Хиландару и научнику Милутину Миланковићу.
„Што се тиче поклона које министар Мркоњић добија то су углавном сувенири, са мотивима из земаља из којих потичу, и у материјалном смислу не припадају категорији скупоцених поклона. Сви поклони које је министар Милутин Мркоњић добио током 2012. редовно се пријављују надлежним институцијама, уредно су заведени и пријављени”, истичу у његовом кабинету.
А министар природних ресурса, рударства и просторног планирања Милан Бачевић дарује углавном оригиналне етнопоклоне и двојезична издања историје Србије или публикације о богатом културно-историјском наслеђу главног града.
„Гостима који долазе у званичну посету поклања протоколарне поклоне, који су уско везани за област деловања министарства, а често осликавају традицију и културу наше земље. Основно правило којег се придржава министар Бачевић приликом даривања јесте одмереност и принцип сведене пословне елеганције”, наводе у његовом кабинету додајући да су поклони које министар Бачевић добија такође везани за земљу или област домаћина. Често на поклон добија књиге или сувенире који имају пре свега симболичку вредност.
Министарка енергетике, развоја и заштите животне средине Зорана Михајловић углавном је на поклон добијала књиге и сувенире мање вредности. Као поклон је давала монографију о истраживањима Николе Тесле „Од Колорадо Спрингса до Лонг Ајленда – Дневник истраживања” на српском или на енглеском језику.
Министар правде Никола Селаковић, који је недавно Штефану Филеу уручио копију Душановог законика, до сада је добио неколико примерака разних књига, али и један изузетан примерак папируса од египатског амбасадора. Од председника Скупштине Републике Српске добио је фотомонографију Народне Скупштине РС.
Б. Баковић
----------------------------------------------------------------
Из Председништва Србије пријављено 720 поклона
Дирекцији за имовину до сада су само из Председништва Србије пријављени поклони вреднији од пет одсто просечне српске плате. На списку се налази 720 предмета, углавном књига, трофејног оружја, накита, пића…
Србољуб Панић, заменик директора дирекције, наглашава да државни функционери све поклоне морају да пријаве Агенцији за борбу против корупције, а уколико желе могу да их добровољно пријаве и Дирекцији за имовину.
Ова владина институција води евиденцију о пријављеним даровима, али их она не чува. Панић објашњава да су поклони дарови функцији, а не личности и да се они чувају у институцијама из којих је функционер. У Председништву Србије постоји посебна просторија у којој се чувају поклони које примају председници државе, а они су недавно били изложени. Министарски и премијерски поклони чувају се у засебној соби Владе Србије.
Наш саговорник истиче да на списку пописаних дарова нису исказане њихове вредности.
– Тешко је објективно утврдити вредност, јер није лако проценити колико, на пример, коштају гајде из Шкотске или резбарена чутура из Русије. Ти поклони имају далеко већу симболичку вредност од материјалне – каже Панић.

М. У. А

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Σερβία: Δωρεάν τα μέσα μεταφοράς στο Βελιγράδι από 1η Ιανουαρίου

  Όλα τα δημόσια μέσα μεταφοράς στο Βελιγράδι θα είναι δωρεάν από την 1η Ιανουαρίου του 2025, ανακοίνωσε σήμερα ο δήμαρχος της  σερβικής   π...