Данас на пијацама по Београду, али и већини продавница, крећу се као под конац – од 15 до 20 динара
Цене јаја с „Бајлонијеве” пијаце јуче око подне Фото С. Костић
На тржишту Србије последњих неколико недеља цене јаја готово из дана у дан расту. Донедавно цене јаја нису у просеку биле веће од 10 до 15 динара. Данас на пијацама по Београду, али и већини продавница, крећу се као под конац – од 15 до 20 динара. Јаја на велико (кутија од 360 комада) могу се пазарити за 14,5 динара по комаду. Али, мало коме је потребна толика количина јаја, ако није за препродају.
И ту, по оцени наших саговорника, долазимо до кључног одговора због чега је, поред осталог, код нас дошло до осетног поскупљења јаја. Јесте била дуга зима, због које коке сезонски мање носе, али суштина ствари је у томе да прилична количина јаја заврши на сивом тржишту – по зеленим пијацама или дућанима са високом маржом. Једна је набавна цена од 10, 11, 12 па и 13 динара, а сасвим друга – (пре)продајна цена. Ту су још и високи транспортни трошкови, који се процењују на 70 пара по јајету.
У Србији се годишње произведе око 1,4 милијарди јаја. И та количина сасвим подмирује наше потребе. Нешто, истина, оде у суседне земље, али Србија има довољно јаја за сопствене потребе. У извоз, поготово у ЕУ, Србија не може, јер наши кавези не испуњавају услове о „добробити животиња”. Увозимо, како-кад, 30 до 50 милиона комада. Углавном за прераду.
Србија је како и доликује прихватила та европска правила 2010, и дала домаћим живинарима годину дана времена да своје фарме прилагоде тим захтевима. И како то обично код нас бива – дошла је 2012, а ми нашим кокама нисмо обезбедили више комфора за живот и рад. Бар 40 одсто више него раније. Када би се, кажу, инспекције дословно држале слова права, 90 одсто фарми у Србији било би затворено. Према стручним проценама у Србији се произведе тек један одсто јаја у складу са стандардима ЕУ.
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου