Брисел – Упркос тврдњама европских банкара да је у рвању са домаћом дужничком кризом „најгоре прошло”, бриселска фамилија бележи рекордан раст незапослености и забрињавајући пад индустријске производње, који наговештава нови талас рецесије у „Блоку 27”. У Европској унији незапосленост расте десети месец заредом, тако да је данас без посла чак 24,5 милиона људи, од тога 17,13 милиона унутар еврозоне, пренеле су јуче агенције из Брисела.
На тржишту рада младих у ЕУ ситуација је још мрачнија, и то не само на европериферији. Преко половине младих Шпанаца (50,5 одсто) узраста 15–24 године без радног је места, у Грчкој око 46 одсто, у Португалији 35,4 одсто, у Белгији 32,2 одсто, на Апенинском полуострву 31,9, а у Великој Британији 20 одсто младих нема посао. Млади најлакше долазе до посла у Немачкој (незапосленост износи 8,2 одсто) и Аустрији (8,3 одсто).
У односу на пре годину дана, незапосленост је порасла у 18 чланица ЕУ, у осам је опала, док је само у Румунији остала на истом нивоу као у фебруару 2011. године.
Незапосленост је у еврозони достигла неславних 10,8 одсто – што је најгори скор откако је Брисел 1995. године почео да је мери на месечној бази. У целој ЕУ незапосленост је у фебруару 2012. износила 10,2 одсто (месец дана раније била је 10,1 одсто), што значи да је за годину дана отказе добило 1,87 милиона људи.
Незапосленост ће у ЕУ до краја 2012. достићи 11 одсто, будући да индустријска производња посустаје већ осми месец заредом, без изгледа за скори опоравак и раст, због оштре кредитне политике, пада поверења инвеститора и све мање куповне моћи потрошача. Прошли месец већ је проглашен „мизерним мартом” због највећег пада индустријске производње од Нове године. Европска комисија најављује да ће у 2012. години производња у еврозони достићи раст од само 0,3 одсто, што на берзама распирује слутње о новом кругу рецесије.
Европски рецепт борбе против финансијске кризе Запада показује се далеко мање успешним од америчког, барем по показатељима на тржишту рада. У фебруару незапосленост је у САД износила 8,3 одсто, (међу тинејџерима око 23 одсто).
Да ли Европљани и лидери ЕУ онда у овој фази дужничке кризе живе у паралелним световима?
Марио Драги, председник Европске централне банке, процењује да је у дужничкој кризи еврозоне „најгоре прошло”, уз образложење да ЕЦБ већ недељама није била принуђена да интервенишу на секундарном тржишту хартија од вредности презадужених чланица.
Суочено са растућом плимом младих без радне перспективе, политичко руководство ЕУ издвојило је 22 милијарде евра за припрему нових националних планова за запошљавање. Посебну пажњу, кажу у Бриселу, посветиће изналажењу стратегија за запошљавање младих највише четири месеца од завршетка школе.
„Издвојена сума неће бити довољна за дугорочно решавање незапослености младих”, признаје Жозе Мануел Барозо, председник Европске комисије.
Т. В.
објављено: 03.04.2012
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου