Πέμπτη 12 Απριλίου 2012

Astronomi: Zrnca prašine umirućih zvezda kao mala jedra hvataju svetlost




Misterija kako umiruće zvezde izbacuju materijal za buduće planete konačno je rešena, saopštili su naučnici.
Dok zvezde, poput našeg Sunca, izbacuju mnogo svoje mase u svojim poslednjim godinama, do sada nije bilo poznato kako se prašina raspršuje dalje. Naučnici su otkrili da su zrnca prašine, široka skoro milioniti deo metra, dovoljno velika da ih odgurne svetlost umiruće zvezde.

Tim astronoma je posmatrao tri crvena džina, zvezde koje su nekad bile kao naše Sunce, ali su sada iscrple svoje zalihe vodonika i narasle do džinovskih razmera.
Takve zvezde izbace većinu svoje mase u formi gasa i zrnaca minerala, u procesu u kojem postaju beli patuljci.

Vodeći autor studije Barnabi Noris, sa Univerziteta u Sidneju, izjavio je za BBC da su takve zvezde “veliki galaktički reciklatori” jer se od materijala koji one izbace prave nove generacije zvezda i planeta.

Ono što je do sada zbunjivalo astronome je kako se taj materijal izbacuje – kompjuterski modeli procesa ukazuju da bi čestice zvezda trebalo da budu veoma male kako bi prosto apsorbovale svetlost oko sebe i bile podvrgnute značajnoj vrelini.

Svetlost tri posmatrane zvezde, kao svetlost našeg Sunca, je nepolarizovana – svetlosni talasi kreću se u nasumičnim pravcima. Međutim svetlost koja pogađa prašinu oko zvezda se prvenstveno odbija, talasajući u određenom pravcu – baš kao što je polarizovana sunčeva svetlost koja se reflektuje od vode, u pravcu paralelnom sa vodenom površinom.

Astronomi su utvrdili da su zrnca prašine kao mala jedra koja hvataju vetar, odnosno, u ovom slučaju, zvezdanu svetlost

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Σερβία: Δωρεάν τα μέσα μεταφοράς στο Βελιγράδι από 1η Ιανουαρίου

  Όλα τα δημόσια μέσα μεταφοράς στο Βελιγράδι θα είναι δωρεάν από την 1η Ιανουαρίου του 2025, ανακοίνωσε σήμερα ο δήμαρχος της  σερβικής   π...