Κυριακή 8 Απριλίου 2012

Стамбене зграде немају основну заштиту од пожара


У 14.000 вишеспратница или око 60 одсто стамбеног фонда 3.200 противпожарних апарата, а требало би да их је више од 20.000. – Од 15.000 хидранта у 13.000 недостају црева, млазнице или точкићи на вентилу


Житељи највеће зграде од 30 спратова – Западне капије Београда у Улици народних хероја 41б тридесет година нису могли да користе пасарелу, која повезује њихово здање са „Генексовом” пословном кулом, предвиђену као противпожарни пут. Тек пре две године добили су кључ моста како би се у случају пожара станари са виших спратова њиме евакуисали у пословну зграду. Али, како каже Гордана Боснић, председница скупштине зграде, проблем још нису у потпуности решили.

– „Генералекспорт” као власник пословне куле поставио је поклопац изнад лифтова на 30. спрату нашег Б улаза, који има 122 стана и око 700 људи, и тако онемогућио да изађемо на кров зграде и са њега се степеницама спустимо у улаз до нашег. На том степенишном нивоу који су нам пресекли сместили су шест ормара са електроником што представља додатну опасност ако избије кратак спој. Са власником се шест година тужимо и зато што су на крову стамбене зграде без сагласности станара нелегално адаптирали 216 пословних квадрата, што такође отежава спасавање у случају опасности – истиче Боснићева.

Противпожарни апарати на сваком другом спрату и хидрантски орманиу Западној капији Београда или „Генексовим” кулама,како се још назива,исправни су и сервисирају се редовно. Противпожарнa инспекција, каже Боснићева, посећује их сваких шест месеци.

За разлику од највише стамбене грађевине у престоници, у 14.000 стамбених зграда или око 60 одсто стамбеног фонда колико одржава ЈП „Градско стамбено” има 3.200 противпожарних апарата, а требало би да их је више од 20.000.

Ако се узме у обзир да о 20 одсто објеката брине „Војно стамбено”, а о петини објеката нико не води рачуна, може се закључити да је ситуација са противпожарним апаратима алармантна!

Ништа боље стање није ни са хидрантским ормарићима. Према подацима „Стамбеног”, од 15.000 хидранта у 13.000 недостају црева, млазнице или точкићи на вентилу. Није мали број ни оних вишеспратница у којима такве опреме уопште нема зато што је покрадена. Неисправна хидрантска мрежа највише отежава посао ватрогасцима јер ако је у њој притисак воде слаб они не могу да гасе ватру на вишим спратовима. У многим зградама постоје и уређаји за појачавање притиска, такозвани хидроцили,али већина њих, кажу ватрогасци,годинама није испитивана. Додатне потешкоће када пожар избије представљају и закрчени ходници и степеништа.Недостатак новца, али неслога и незаинтересованост станара да формирају скупштинеуглавном су разлози што о заштити од пожара обично мисле тек када се несрећа догоди. Прописи их обавезују да редовно одржавају инсталације и апарате за гашење пожара, а противпожарне путеве и степеништа проходним.

–Дужност скупштине зграде,односно власника станова је да набаве противпожарне апарате, црева и млазница за зграде које имају хидрантску мрежу. Обавеза „Стамбеног” је да се стара охидрантским инсталацијамау оним здањима са којима имају закључене уговоре о одржавању – каже Кристина Анђелковић из „Стамбеног”.

Али да би екипе тог предузећа изашле на терен и отклониле квар на заједничким инсталацијама у згради чија је неисправност најчешће узрок пожара, скупштина зграде најпре треба да их обавести.

.................................................

Цео текст прочитајте у штампаном издању од 08. априла. Ако сте заинтересовани да се претплатите на електронско издање целе „Политике“ кликните  ОВДЕ.

Далиборка Мучибабић – Бранка Васиљевић
објављено: 08.04.2012

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Tουριστικά γραφεία από τη Σερβία σε fam trip σε Καλαμάτα, Καρδαμύλη, Λιμένι, και Γιάλοβα

  Με στόχο τη  γνωριμία της σερβικής αγοράς με την Πελοπόννησο, που αποτελεί σχετικά άγνωστο προορισμό για τους ταξιδιώτες από τη γειτονική ...