Sve veći broj ekonomista zbog ogromnog fiskalnog deficita spominje povećanje PDV-a kao neophodnost. To će popuniti budžetske rupe, ali i pogoditi standard građana.
Zamrzavanje plata u javnom sektoru i penzija, biće veliki udarac za više od tri miliona ljudi u našoj zemlji, koji žive od ovih primanja.
Nikola Altiparmakov, član Fiskalnog saveta kaže da bi porast PDV jednokratno podigao cene za oko 2%.
"Doći će do delimičnog pada standarda, koji nije zanemarljiv, ali nije ni drastičan. To neće osetiti najugroženiji građani, jer bi minimalne penzije i materijalno uslovljena pomoć domaćinstvima bile izuzete od zamrzavanja. Ova primanja bi porasla sa rastom cena, pa se za najugroženije ništa neće menjati", objašnjava Altiparmakov.
On dodaje da praksa zemalja u regionu pokazuje da trgovci nisu ceo teret povećanja PDV prevalili na kupce. Kako ne bi izgubili potrošače, deo su preuzeli smanjivanjem marže, a deo su ugradili u cene.
Lakše sa MMF-om
Povećanje PDV bila je jedna od opcija i tokom prethodnog stand-by aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom, ali se to nije dogodilo.
"Za isti bol koji treba da podnesemo, platićemo veću cenu, ako ne budemo imali podršku MMF", kaže Pavle Petrović, predsednik Fiskalnog saveta.
Investitori veruju pečatu MMF-a. "Nova vlada ove mere može da sprovede, načelno i bez MMF, ali bi sa njima bilo mnogo lakše", objašnjava Petrović.
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου