Πέμπτη 6 Σεπτεμβρίου 2012

Zarada vinogradara 5.000 evra po hektaru


NIŠ - Niške vinogradare očekuje berićetan rod jer su giže krcate plodovima, a grožđe zbog visokih tempetarura u periodu vegetacije ima odličan procenat šećera. U Upravi za poljoprivredu i razvoj sela procenjuju da prodajom roda sa jednog hektara vinogradar može da očekuje zaradu od 5.000 evra.
Počela berba u Čegarskom kraju
Berbom crne tamjanike i belog sovinjona na tri hektara vinogradarskog zasada u Malči počela je berba grožđa u Čegarskom vinogorju dvadesetak dana ranije zbog visokih dnevnih temperatura u dužem periodu tokom vegetacije.

- Ovo je mlad vinograd, zasad je star tek tri godine, a po sadnom mestu je rodilo oko 1,5 kilograma, što je za ovaj uzrast više nego kvalitetno. Uz to, grožđe ima visok sadržaj šećera, oko 26 do 27 odsto, crna tamjanika preko 32 odsto, što je vanredno dobro. Očekujem da će vina biti jaka i vrhunska. Prodajom roda sa jednog hektara vinogradar može ove godine očekivati zaradu oko 5.000 evra kad se odbiju troškovi obrade - kaže stručni saradnik Uprave za poljoprivredu i razvoj sela Ivan Petković.
 
Vinarije zakazale
U Upravi za poljoprivredu i razvoj sela navode da zbog ranijeg početka berbe vinarije nisu obezbedile mogućnost organizovanog otkupa, tako da će veća količina visokokvalitetnog grožđa sa teritorije Niša završiti u domaćinstvima ili biti plasirana drugim kupcima. Kada vinarija u Kamenici bude završena, iz nje bi, kako se očekuje, već sledeće godine na tržište trebalo da bude plasirano novo brendirano niško vino.
Vinogradari su zadovoljni i kvalitetom i količinom roda, a stručnjaci ističu da je to rezultat sertifikovanog sadnog materijala, primene agrotehničkih mera, pogodnog podneblja, ali i dobre saradnje proizvođača i institucija.

Merenja procenta šećera u grožđanom soku pokazuju natrposečne vrednosti koje do sada nisu zabeležene ni u mnogo poznijim terminima berbe.
 
- Sem merenja procenta šećera u grožđu, u Centru za vinogradarstvo i vinarstvo (CEVIN) proizvođači mogu da dobiju sve savete oko upotrebe savremenih enoloških sredstava i tehnike prerade grožđa u vino. Uz to, naš Centar je počeo rad na izradi vinogradarskog katastra, i to za celu Srbiju, koji bi, sa članstvom Srbije u EU, našim vinogradarima donosio direktnu novčanu pomoć iz fondova Unije i to po površini zasada upisanih u registar.

To takođe sprečava nelegalnu kupovinu grožđa od strane nesavesnih vinara, a garantuje geografsko poreklo i sortu deklarisanu na vinskoj ambalaži, ističe direktor CEVIN-a Miloš Ristić.
 
Načelnica Uprave za poljoprivredu i razvoj sela Aleksandra Brzaković naglašava da je vinogradarstvo velika šansa poljoprivrednika čitavog regiona.
 
- Potrebna je stalna edukacija proizvođača, ali i podizanje kapaciteta institucija. Samo zajednički, praktičnom primenom znanja, možemo da uđemo u kontrolisanu proizvodnju na modernim, intenzivnim zasadima - naglašava Brzakovićeva.
 
Na teritoriji Niša pod vinovom lozom je do 200 hektara uglavnom stonih i masovnih sorti: plovdina, prokupac, smederevka i župljanka. Međutim, poslednjih godina ulaganjem u razvoj vinogradarske proizvodnje uspostavljeno je još 30 hektara savremenih zasada, isključivo vrhunskim sertifikovanim sadnim materijalom.

Gradski većnik zadužen za poljoprivredu, Srđan Aleksić, koji je prisustvovao početku berbe, pozvao je zainteresovane poljoprivrednke da se obrate Upravi za poljoprivredu kako bi se povećala proizvodnja i površine pod kvalitetnim sortama.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Σερβία: Δωρεάν τα μέσα μεταφοράς στο Βελιγράδι από 1η Ιανουαρίου

  Όλα τα δημόσια μέσα μεταφοράς στο Βελιγράδι θα είναι δωρεάν από την 1η Ιανουαρίου του 2025, ανακοίνωσε σήμερα ο δήμαρχος της  σερβικής   π...