Δευτέρα 17 Δεκεμβρίου 2012

Eksperti: Ekonomska politika Srbije za 2013. – ostvariva , ali ambiciozna

BEOGRAD – Ekonomska politika za 2013. je ostvariva, ali ambiciozna, ocenili su u Beogradu učesnici skupa u organizaciji Društva ekonomista Srbije i istovremeno poručili da je fiskalna konsolidacija je neophodan, ali ne i dovoljan uslov za oporavak privrede.
pregrejavanje-toplometar
Saradnik Ekonomskog instituta Miladin Kovačević kazao je novinarima da je ekonomska politika za narednu godinu realno napravljena, ali je izrazio sumnju u vezi sa politikom za 2014. i 2015. godinu.
"Fiskalna konsolidacija započeta je opravdano radikalno jer smo bili pred ponorom u javnim finasijama, ali fiskalne mere uvedene krajem 2012. daće pun efekat sledeće godine i tu će se isrcpeti", upozorio je Kovačević.
On je naglasio da je nastavak fiskalne konsolidacje neophodan kroz smanjenje rashoda države i da podrazumeva reformu javnog sektora u kojoj je jedan od fokusa penzijska reforma.
Ekonomista Milojko Arsić kazao je da nema primedbi na ekonomsku politiku Vlade za 2013. godinu i ocenio je ambicioznom, ali ostvarivom.
On je istakao da su subvencije mogle da se smanje više nego što je to predviđeno budzetom za 2013-tu i da započne smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru, ali da je "generalno ekonomska i fiskalna politika za 2013-tu relativno dobra i primerena".
Arsić je kazao da bi planirane mere za 2014. i 2015. godinu trebale da se pretvore u konkretne kako bi se ostvarilo smanjenje budzetskog deficita sa četiri na jedan odsto bruto domaćeg proizvoda u periodu od 2013. do 2015. godine.
Član Fiskalnog saveta Srbije Nikola Altiparmakov ocenio je ekonomske mere koje je Vlada do sada preduzela kao "gašenje požara" i podsetio da su te mere bile povećanje poreza i kontrola rasta plata i penzija.
"Koliko god su te mere bile nepopularne one predstavljaju lakši deo posla, a sada u 2013-oj Srbiji predstoji teži deo, a to su strukturalne refrome", istakao je Altiparmakov.
On je kazao da su završetak privatizacije i restrukturiranje drzavnih preduzeća, penzijska reforma, racionalizacija javnog sektora i fiskalna decentralizacija ključhe strukturalne reforme od kojih će zavisiti stabilnost budzeta i privredni rast u narednim godinama.
"Od strukturnih reformi je ključna će zavistiti stabilnost buzeta i privredni rast u narednim godinama", da su međutim merama strukturne reforme čine završetak privatizacije i restruktiranja državnih preduzeća završetak penzijske reforme, racionalizacija javnog sektora i fiskalna decentralizacija.
I za ekonomistu Jurija Bajeca ekonomska politika za 2013. je ostvariva.
"Predviđena politika predstavlja zaokret sa stanovišta fiskalne konsolidacije države ili drugim rečima smanjenje budžetskog deficita. Ta politka, dodao je Bajec, nagoveštava i početak smanjenja javnog duga Srbije u narednim godinama".
Prema njegovim rečima sigurnost u ostvarivanju ekonomske politike za 2013. daće eventulani dogovor sa Međunarodni monetarnim fondom

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Tουριστικά γραφεία από τη Σερβία σε fam trip σε Καλαμάτα, Καρδαμύλη, Λιμένι, και Γιάλοβα

  Με στόχο τη  γνωριμία της σερβικής αγοράς με την Πελοπόννησο, που αποτελεί σχετικά άγνωστο προορισμό για τους ταξιδιώτες από τη γειτονική ...