Δευτέρα 3 Σεπτεμβρίου 2012

Ваздушни спектакл у Батајници


Више од 150.000 људи скоро пет сати уживало је у Батајници на завршној прославп јубилеја 100 година постојања српске авијације
Авиони лете у формацији на митингу у Батајници, остављајући траг српске тробојке (Фото Танјуг)
Јубилеј 100 година постојања ваздухопловства могу да прославе тек ретке земље у Европи, па и у свету. Србија је јуче, на војном аеродрому у Батајници, прославила и обележила тај јубилеј, онако како то ваздухопловци најбоље чине – спектакуларним летењем.
Уз присуство политичког и државног врха земље, уз дипломатски кор и верске великодостојнике, више од 150.000 људи скоро пет сати уживало је у наступима пилота авиона из 11 земаља, 15 ваздухопловних организација и аероклубова из Србије. На стајанци аеродрома било је 130 летелица разних типова, а у програму је учествовало 40 летелица из састава Ваздухопловства и ПВО Србије.

Акробације у ваздуху (Фото А. ВАсиљевић)
Програм је започео рапортом председнику и врховном команданту оружаних снага Србије, Томиславу Николићу. Уследио је поздравни говор команданта Ваздухопловства и ПВО генерала Ранка Живака, па затим говор председника Николића. Он је нагласио мировну политику Србије, храброст српских пилота у временима одбране отаџбине, значај ваздухопловства и одбрамбене индустрије Србије, као и потребу да се Ваздухопловство и ПВО технички модернизују, а пилотима и другим припадницима Ваздухопловства и ПВО обезбеде сви услови за несметан рад. Председник је отворио манифестацију, а затим је уследио ваздухопловни ешелон с хеликоптерима и авионима српске војне авијације.
Летели су хеликоптери „гама” и „газела”, Ми-17, авиони Миг-29, Миг-21, „орао” и Г-4, „ласта-95”, „утва-75”. Гледаоци су могли да прате соло наступе наших авиона, али и групно летење у формацији „клин” и „стрела”. Посебно је био врло импресиван акробатски наступ потпуковника Миодрага Ристића на авиону „орао”, наступ мајора Горана Савића на авиону Г-4, као и летење мајора Саше Грубача на авиону „ласта-95”.

Лет у формацији (Фото Танјуг)
Од стилских фигура у ваздуху свега је ту било: „звоно”, „кобра”, „ваљак”, „имелман”, „траверс”, „брејк” до „кочења” и „прескакања” у ваздуху. У једном тренутку, у релативно скученом ваздушном простору изнад аеродрома Батајница, било је истовремено девет хеликоптера и 11 борбених авиона Ваздухопловства и ПВО Србије. То је све захтевало фантастичну координацију пилота и контроле летења.
Српски пилоти показали су знање и вештину, у фигурама нису заостајали за модернијим авионима иностраних авијација на овом аеромитингу. Наравно, не могу се поредити авиони различитих категорија, јер када имате велику снагу мотора и потисак онда у ваздуху можете скоро све.
Од странаца, италијански „јурофајтер тајфун” показао је у ваздуху од борбених авиона можда и најбољи програм. Штета што је тај авион баснословно скуп, а њему уз раме по квалитети свакако иде руски Миг-29М2, чији је летачки програм такође био фантастичан, уз то што руски авион није тако скуп. Одличан програм имао је и дански авион Ф-16, пилот је из апарата извукао максимум, али је било приметно да заостаје за руским „Мигом-29М2” и „тајфуном”.

Миг 29 (Фото А. Васиљевић)
Италијани су имали сјајан летачки наступ и с транспортним авионом „спартан”, који је изводио акробације попут ловачке летелице, да би по приземљење посада кроз прозорчиће истурила италијанску и српску заставу. Италијани знају како да направе шоу. Одличан је био и словеначки „пилатус-худорник”.
Ипак, највеће одушевљење публике изазвао је наступ руске акро-групе „Стрижи” на авионима Миг-29. Групно летења три авиона те групе на врло малим висинама, пропињање у ваздух, фигура „руже”, све је то пропраћено аплаузима публике која се одмах по паркирању авиона у великој маси сјатила испред летелица. И председник Николић пожелео је да честита руским пилотима, па је уз наше пилоте позвао и руске пилоте из групе „Стрижи” у ВИП салон.
„Батајница 2012” показала је виталност српске авио-индустрије, виталност српске војне авијације, која је опстала и поред свих недаћа у последњих 20 година. Србија и данас има најозбиљније војно ваздухопловство од свих бивших југословенских република, најснажнију ПВО, војну и ваздухопловну индустрију с најбољом перспективом. Србија је показала и на Батајници да може успешно војно да сарађује и с Русијом и са Америком, са свима.
Мирослав Лазански
објављено: 03.09.2012.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Tουριστικά γραφεία από τη Σερβία σε fam trip σε Καλαμάτα, Καρδαμύλη, Λιμένι, και Γιάλοβα

  Με στόχο τη  γνωριμία της σερβικής αγοράς με την Πελοπόννησο, που αποτελεί σχετικά άγνωστο προορισμό για τους ταξιδιώτες από τη γειτονική ...