Σάββατο 1 Δεκεμβρίου 2012

Интегрисано управљање на прелазима до 10. децембра

Премијери Ивица Дачић и Хашим Тачи састаће се у Бриселу 4. децембра

Контрола на административном прелазу Јариње (Фото З. Ракочевић)

Брисел, Приштина, Косовска Митровица – У Бриселу су у току интензивни разговори радних група како би споразум о интегрисаном управљању прелазима на административној линији са Косовом (ИБМ) почео да се примењује на време, изјавио је за Танјуг шеф београдског тима Дејан Павићевић, који је потврдио да ће се премијери Ивица Дачић и Хашим Тачи састати у Бриселу 4. децембра.
„Три прелаза на административној линији Јариње, Кончуљ и Мердаре биће пуштена у рад до 10. децембра”, рекао је Павићевић, који у седишту Европске комисије већ други дан преговара о детаљима споразума са делегацијом Приштине.
Међутим, приближавање почетка примене договора који је постигнут на прошлом састанку председника Владе Србије Ивице Дачића и косовског премијера Хашима Тачија са високом представницом ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон, уноси све већу нервозу међу Србе на северу Косова и Метохије, који сматрају да ће то бити граница „велике Албаније”. Због тога, чини се, расте „температура” и у Београду.
Посланик СПС-а Дејан Раденковић поручио је јуче да политички представници Срба са севера Косова треба да буду рационалнији и „слушају државни врх”.
„Јасно је да су неки лични интереси важнији када не спомињете Србе јужно од Ибра који чине две трећине оних који живе на Косову. Не може да вам не ваља нико – не ваља вам претходна влада, кажете да је била издајничка, а не ваља вам ни ова”, рекао је Раденковић.
Раније јуче посланик ДСС-а Марко Јакшић позвао је председника Србије Томислава Николића да „не креће са успостављањем границе између централне Србије и Косова и Метохије” док Уставни суд Србије не донесе одлуку о оцени уставности споразума са Приштином. Он је рекао да је Влада Србије „забола нож у леђа” Србима на северу Косова „постављањем границе” и извинио се грађанима севера Косова што је лобирао и агитовао на мајским изборима за Николића. Јакшић је рекао да Николић није говорио истину у кампањи када је рекао да ће поништити „Боркове споразуме”, а сада их, нажалост, спроводи у дело.
Поменути Борислав Стефановић (ДС) је, пак, изјавио да Влада Србије треба да настави са применом постигнутих договора у Бриселу не зато што су идеални већ зато што представљају једини начин да се на терену регулише стање и олакша живот грађана. Он је навео да није тачно да влада мора да их примењује јер „Влада Србије једним актом може да их укине”. Начелник Косовскомитровичког округа Раденко Недељковић каже да је споразум о интегрисаном управљању за Србе у сваком случају неприхватљив, те да очекује да се тако изјасни и државни врх у Београду. Недељковић је предложио да се царина измести у Дудин Крш код Звечана, где постоји инфраструктура, и у село Кошутово код Зубиног Потока, чиме би, како каже, били решени проблеми који постоје у вези са ИБМ на Јарињу.
И бивши државни секретар у Министарству за КиМ Оливер Ивановић сматра да је пуна примена договора у овом тренутку готово немогућа. Зато каже да можда треба сачекати с применом, јер, додаје, журба није упутна у оваквим ситуацијама. То, наиме, по његовом мишљењу, неће допринети ни на који начин да Србија добије датум за почетак преговора о чланству у ЕУ, што се, како наводи, „сматра главним и стратешким циљем ове владе и овог тренутка”.
Косовски министар спољних послова Енвер Хоџај изјавио је за дневник „Епока е ре” да ће на предстојећем састанку Тачи и Дачић разговарати и о новим тензијама на северу Косова. „Последњи је тренутак да почне процес расформирања паралелних структура полиције и безбедности на северу Косова”, казао је Хоџај.
----------------------------------------------
Подједнак број цариника Србије, Косова и Еулекса
Дејан Павићевић је рекао да је досад договорено да на прелазима буде подједнак број цариника све три стране Србије, Косова и Еулекса. Он је објаснио, како преноси Танјуг, и да је у почетку било замишљено да контејнери на прелазима буду постављени тачно на административној линији али се испоставило да то због конфигурације терена није изводљиво.
„Стога ће прелази Јариње и Кончуљ бити са наше стране линије, а Мердаре са њихове”, казао је Павићевић и додао да су радови на изградњи царинских пунктова увелико у току, а да би до краја године требало да се отворе и преостала три прелаза.
„Још се договарамо о улози коју ће цариници обављати на прелазима, а наш став је да би извршну улогу требало да има царина Еулекса”, каже Павићевић, додајући да другу ставку о којој још није постигнута сагласност представљају приходи од царине за које косовски Срби траже да уместо у Приштину буду усмерени у општине на северу Косова.
Б. Б.

објављено: 01.12.2012.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Σύνταγμα 26/01