Παρασκευή 7 Δεκεμβρίου 2012

Платформа о Косову и Метохији 17. децембра

Драгиша Васић: Срби задовољни, добили писане гаранције. Административна линија неће бити граница, нема промене царињења. Грађани неће морати да користе друга документа и регистарске таблице.

Ссатанак државног врха са представницима Срба са севера КиМ Фото Танјуг

Састанак државног врха са представницима четири општине са севера Космета у Председништву Србије завршен је јуче предвече давањем писаних гаранција поводом захтева Срба са севера. Према речима председника општине Косовска Митровица Крстимира Пантића добијене су писане гаранције, „јер је Влада Србије усвојила закључак да су њихови захтеви прихваћени и да, у случају злоупотребе споразума, може да га суспендује”.
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Александар Вулин потврдио је „Политику” да је састанак завршен на најбољи могући начин.
„Оно што је договорено са Србима са КиМ на прошлом састанку сада је само спроведено. Рекли смо им шта је урађено у Бриселу, о чему смо разговарали и дали смо гаранције владе да административна линија неће бити граница, да се режим царињења неће мењати и да грађани неће морати да користе некакве друге личне документе и регистарске таблице”, рекао је Вулин и додао да ће грађани северног Космета наставити да живе као што су и до сада живели.
Председник Скупштине Србије Небојша Стефановић, који се јуче први обратио новинарима после састанка државног врха у Председништву Србије са председницима општина са севера Косова и Метохије, најавио је да ће нацрт дуго очекиване платформе за решавање проблема Космета бити представљен 17. децембра шефовима посланичких група, да ће се о њему расправљати и да ће убрзо потом бити представљен и посланицима. Стефановић је саопштио да су Срби са севера задовољни разговорима са државним врхом и да ће бити укључени у преговоре са Приштином.
Председник скупштине је новинарима рекао да поједини делови јучерашњег разговора спадају у домен државне тајне. Вулин, који је такође присуствовао састанку у председништву, казао је за „Политику” да „ништа не може бити тајно када су у питању овакве ствари које утичу на живот људи”. „И ништа се неће крити. Не знам шта то значи. Ја само знам да смо све о чему смо разговарали, и последњи пут у Бриселу, одмах изнели у јавност. И тако ћемо увек радити”, рекао је Вулин.
Одборнике четири општине на северу Косова данас очекује заједничка седница, на којој ће председници општина упознати своје одборнике са гаранцијама владе и председника и да се очекује да ће то бити довољно за уклањање барикада.
У обраћању новинарима после састанка премијер Ивица Дачић је рекао да је у председништву „потврђено државно јединство у спровођењу политике о питању КиМ”. Та политика ће, како је објаснио, бити дефинисана у државној платформи. Због тога, сматра Дачић, нема разлога за блокаду административних прелаза, а одлуку о прекиду протеста донеће Срби са севера покрајине.
„Морамо да будемо јаки да бисмо одбранили КиМ. Војно га не можемо одбранити већ само политички и зато морамо бити јединствени”, поручио је Дачић.
„Сви имамо одговорност према оправданом страху Срба на Косову, исто као што треба да имамо одговорност према целој Србији када је реч о ономе шта је неопходно урадити за наш пут ка ЕУ”, казао је Дачић. Премијер је рекао да би до 10. децембра прелази требало да буду отворени и додао да ће, ако се то не деси, Србија чекати годину, две, три да отпочну преговори са ЕУ, којима никада није била ближа него сада.
На питање да ли ће се уз писане гаранције које је влада дала Србима са севера преговарачи у Бриселу сада наћи у тежој ситуацији јер су се обавезали на неке линије испод којих се не може ићи, Вулин је одговорио да неће.
„Ово је последица нашег разговора из Брисела, дакле тамо смо ми прецизирали ове конкретне ствари. Интегрисано управљање царинским прелазима је споразум који ће се још кроз спровођење надограђивати, дакле видеће се како то функционише и шта су конкретни проблеми”, казао је Вулин и додао да је са Србима са севера постигнут договор да то ни на који начин не сме да постане граница. „И шта год се буде даље договарало, а то је став владе, председника и Срба са Космета, морамо се око таквих ствари договарати”, закључио је директор Канцеларије за КиМ.
Састанку у Председништву Србије присуствовали су, поред Дачића, председник Томислав Николић, потпредседници Јован Кркобабић, Сузана Грубјешић и Расим Љајић, председник скупштине Небојша Стефановић, шеф Канцеларије за Косово и Метохију Александар Вулин и шеф техничког тима Београда Дејан Павићевић.
Б. Митриновић
---------------------------------------------
Пантић: Оптимиста сам по питању одлуке о деблокади прелаза
БЕОГРАД – Председник општине Косовска Митровица Крстимир Пантић најавио је вечерас да ће Срби са севера КиМ сутра одржати заједничку седницу руководства четири општине на којој ће донети одлуку по питању блокаде административних прелаза ка цетралној Србији, истакавши да је оптимиста када је реч о одлуци која ће бити донета.
После састанка председника општина Косовска Митровица, Лепосавић, Зубин Поток и Звечан са председником Србије, премијером и члановима владе, Пантић је рекао да су Срби са севера Косова добили тражене писане гаранције у виду закључка Владе Србије којим се она обавезује да ће суспендовати примену споразума о интегрисаној контроли прелаза уколико друга страна буде злоупотребила договор.
„За нас је то добар знак. Ми смо већ заказали седницу скупштина четири општине за сутра у 10 сати у Лепосавићу, и оптимиста сам када је реч о одлуци коју наши одборници треба да донесу”, рекао је Пантић.
Он је додао да је представнике Срба са севера Косова премијер Ивица Дачић информисао о договорима постигнутим у Бриселу и да су захтеви четири општине северно од Ибра уважени.
Срби ће, како је рекао, протестовати у близини прелаза Јариње док одборници не донесу одлуку о даљим корацима.
Он је рекао да ће председници општина одборницима пренети детаље вечерашњег разговора и да ће им рећи да су сагласни са оним што су чули од председника Републике и премијера.
„Сагласни смо са позивом који нам је упућен да у свим преговорима дамо наш допринос како би решење за статус Косова било што повољније, не само за Србе који живе на КиМ, већ и за државу Србију. Спремни смо да убудуће заједно радимо са нашом владом. Сигуран сам да више неће бити неспоразума између Владе Србије и Срба са Косова”, рекао је Пантић.
На питање да ли су Срби са севера Косова одустали од писаних гаранција ЕУ, Пантић је одговорио да грађани који живе северно од Ибра више верују својој влади него међународној заједници, јер су, како је рекао, више пута изиграни.
„Нама су гаранције наше владе сасвим довољне и очекујем да ће тај наш став прихватити и одборници наших скупштина”, рекао је Пантић

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου