Δευτέρα 22 Οκτωβρίου 2012

Ekonomski samit Srbije




Ekonomski oporavak zemlje je najvažniji zadatak Vlade, jer je to pretpostavka ostvarenja svih ostalih nacionalnih ciljeva, izjavio je premijer Ivica Dačić otvarajući Ekonomski samit Srbije. Skup pod nazivom „Stvaranje celovite slike o budućnosti Srbije“ okupio je oko 400 učesnika, predstavnika Vlade, međunarodnih institucija, privrednika i bankara.
iviGlobalna ekonomska kriza je ostavila teške posledice na srpsku privredu i zbog toga je cilj da se zaustavi dalji pad privredne aktivnosti, smanji budžetski deficit, a kroz nove investicije, obezbedi povećanje zaposlenosti, istakao je premijer Dačić. Prema njegovim rečima, neophodno je stvoriti povoljne uslove za poslovanje, a mere Vlade su usmerene na rešavanje problema nelikvidnosti, uvođenje finansijske discipline, kao i podsticanje veće kreditne aktivnosti banaka prema privredi. Podsticajne mere su namenjene i izvoznom sektoru, poljoprivredi i energetici, u cilju obezbeđivanja privrednog rasta. Dačić je naglasio da je cilj Srbije članstvo u EU i da će Vlada učiniti sve da taj cilj ostvari. On je rekao da očekuje razumevanje zvaničnog Brisela za uslove, koje Beograd ne može da ispuni, kao što je priznanje jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova i Metohije. Srbija je deo Evrope i tako bi investitori trebalo da je doživljavaju, istakao je Dačić i pozvao strane investitore da ulažu u srpsku privredu.
Prema rečima ministra finansija i privrede Mlađana Dinkića, uz budžet za 2013. godinu biće predstavljen drugi paket mera za fiskalnu konsolidaciju, koji treba da obezbedi izlazak iz recesije i stvori uslove za razvoj. To znači da bi sledeće godine budžetski deficit trebalo da bude prepolovljen, a da započne proces zaustavljanja rasta javnog duga, koji sada iznosi oko 60 odsto bruto društvenog proizvoda. Predviđen je čitav set mera za poboljšanje poslovne klime, pre svega, u vidu pojednostavljenja administrativne procedure i rešavanja pitanja finansijske discipline. Zatim, podsticjane mere za investicije u automobilsku industriju, elektroniku i informacione tehnologije. Dinkić očekuje da će Srbija u 2013. godini imati privredni rast od 2 odsto, dok bi deficit u državnoj kasi u naredne tri godine trebalo da se smanji na jedan odsto.
Ekonomski samit se održava 12 put i predstavlja priliku da se analizira politička i ekonomska situacija u Srbiji, kao i njena uloga u regionu i Evropi. Ove godine predstavnici Vlade, institucija i privrede razmatraju teme ubrzanja procesa evropskih integracija, ekonomske mere Vlade, ulogu finansijskog sektora u privrednom oporavku Srbije, razvoj sektora sa najviše potencijala, kao što su poljoprivreda i energetika i povećanje nivoa stranih investicija.
Autor Biljana Blanuša

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Σύνταγμα 26/01