Nezaposlenost u Srbiji je na istorijskom maksimumu - veća je od 28 odsto, a statistika pokazuje da više od 60.000 građana za svoj rad ne dobija platu, upozorio je Centar za demokratiju.
Ova organizacija reagovala je povodom jučerašnjeg protesta čoveka koji se popeo na sedmi sprat bivšeg Generalštaba u centru Beograda i zapretio da će skočiti jer mu bivša firma duguje novac na ime neisplaćenih zarada a on, supruga i maloletno dete nemaju sredstava za život.
Sudski sporovi skupi i dugi
I dok pojedini funkcioneri primaju i nekoliko plata mesečno, običan čovek, čak, ne može ni da se požali zbog neizmirenih obaveza poslodavaca.
U saopštenju piše da je običnom čoveku skoro nemoguće da dođe do zadovoljenja u slučaju kršenja neposredno primenjivih ekonomskih i socijalnih prava.
Ta organizacija je navela da "predstavnici sindikata u Srbiji iznose podatak da radni spor može trajati i do četiri godine i koštati više hiljada evra. Propisi ne dozvoljavaju da zastupanje stranke pred sudom obavlja bilo ko drugi osim plaćenog advokata".
- To ukazuje da država Srbija svojim građanima de fakto uskraćuje pravo na delotvoran pravni lek. Razmere kršenja prava iz oblasti rada su značajna, pogotovo zaposlenih koji rade u delatnostima i sektorima gde sindikata uopšte nema, pa sankcija ili izostaje ili kršenje prava neretko prolazi nezabeleženo - navodi se.
Podsetimo da je Republički zavod za statistiku u junu mesecu objavio da čak 55.000 ljudi ne može sebi, iako radi, da priušti bukvalno ništa, jer ne prima zarade i da tek svaki deseti stanovnik Srbije može da prišti normalne uslove za život
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου