Феликс Баумгартнер преживео слободан пад са 39 километара и пробијање звучног зида, оборивши неколико рекорда
„Имаш дозволу да скочиш. Препуштен си сам себи.” Пошто је чуо ове речи инструктора, аустријски екстремни спортиста Феликс Баумгартнер (43) скочио је из свемира право у историју. У слободном паду са ивице свемира, с висине од мало преко 39.000 метара, пробио је звучни зид и поставио неколико светских рекорда – слободни пад с највеће висине, највиши лет у балону с људском посадом, највећи пређени пут у слободном паду и најбржи слободан пад, мада сви рекорди тек треба да буду званично верификовани.
Упркос бројним ризицима којих је и сам био свестан, лудо храбар или само луд како су га многи описивали, Феликс се синоћ безбедно спустио на земљу, око три сата пошто је започето свој најзахтевнији подухват до сада. Само спуштање трајало је десетак минута.
После целодневних припрема које су подразумевала двосатно удисање чистог кисеоника и сат и по времена адаптације на услове у капсули, Феликс је почео успон у специјалној капсули око 17.30 по нашем времену у ваздушној бази у Новом Мексику. Испратила га је породица и бројна екипа пројекта „Ред бул стратос”.
Хелијумски балон неправилног облика дизао га је брже него што се очекивало. После 40 минута већ је био на висини од 12 километара, где лете џамбо џетови и на којој не би преживео у случају да су отказали апарати за дисање.
Али, он је све време деловао смирено, снимљен једном од 14 камера које су се налазиле у његовом оделу и капсули. Човек чији је рекорд оборио, Американац Џо Китинџер, једина је особа која је све време била у контакту с њим. Пензионисани пуковник америчког ваздухопловства, који данас има 84 године, у августу 1960. скочио из балона с висине од 31,3 километра, а последње четири године је спремао Аустријанца за скок у ком је много тога могло да крене наопако.
Један од већих ризика је била неконтролисана ротација, која је могла да доведе до онесвешћивања и оштећења мозга, очију и кардиоваскуларног система.
Инжењери су предузели све да сведу ризике на најмању меру. Баумгартнер је носио специјално одело под притиском, слично оном које носе астронаути у шатловима. У њему се налазило неколико падобрана који би се аутоматски отворили да је било потребно.
Одело је такође испуњено сензорима који ће научницима донети драгоцене податке о томе како се људско тело понаша на тим висинама. Ове информације ће бити корисне за случај евентуалног избављања свемирских путника у несрећама. У оделу су и џи-пи-ес уређаји који су снимали податке како би Међународна аеронаутичка федерација верификовала рекорде.
Највећа непознаница је била како ће људско тело поднети пробијање звучног зида. Дешавало се да пилоти буду катапултирани три пута већом брзином од брзине звука (амерички пилот Чак Jегер је на исти дан пре 65 година први пробио звучни зид), али нема детаљних података о томе шта се дешава у организму у оваквим ситуацијама. Баумгартнер носи инструменте који ће ово документовати и то је један од бројних задатака које треба да обави.
Међу многим опасностима била је могућност да се специјално одело поцепа при скоку из капсуле. То би Баумгартнера изложило екстремно ниској температури и изазвало стварање потенцијално смртоносних мехура у његовим телесним течностима, што је познато под називом „кључала крв”.
Када је Китинџер скочио пре 52 године, десна шака му се удвостручила од надимања јер рукавица под притиском није била исправна.
Претходних дана се ментално припремао за скок у друштву родитеља, девојке и уског круга пријатеља, саопштио је његов тим. Сви они су после два пробна лета били уверени у његов успех. Скочио је са 21,8 и 29,6 километара. У првом лету је оштећена капсула која га је носила, а други је описао као „изузетно искуство”.
Баумгартнер јераније је скакао са светски препознатљивих локација као што су статуа Исуса у Рију, Петронас куле у Куала Лумпуру и облакодер Тајпеј 101, у свим подухватима с полицијом за петама, јер су овакви скокови забрањени.
Ј. Ј. К.
-----------------------------------------------------------
Највећи ризици
– Неконтролисано окретање. Било је потребно да када отвори аутоматска врата при скоку заузме положај главом надоле и с рукама уз тело, што му је пошло за руком, иако је у једном тренутку накратко изгубио контролу.
– „Шок-шок” реакција, експлозија унутар тела.
– Оштећење заштитног одела, јер на висини од 19,2 км, изнад такозване Армстронгове линије, телесне течности испаравају.
------------------------------------------------------------
Милиони људи гледало скок Баумгартнера
ВАШИНГТОН– Само на „ЈуТјубу” је више од седам милиона људи гледало јуче видео снимак спектакуларног скока аустријског падобранца Феликса Баумгартнера који је први пут пробио звучни зид у слободном паду, пренели су данас француски електронски медији.
Осим тога, више милиона порука је објављено на „Фејсбуку” или „Твитеру” где је поздрављен тај легендарни подухват.
Процењује се да је више десетина милиона људи с осећајем фасцинације и зебње на ТВ гледало у директном преносу скок са висине од 39.060 метара.
Видео снимак је емитован са заостатком од 20 секунди како би се дало времена ТВ станицама да прекину слику у случају катастрофе
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου