Τρίτη 16 Οκτωβρίου 2012

Атина у временском теснацу


Јучерашње демонстрације испред Министарства рада у Атини (Фото Ројтерс)
Од нашег дописника
Атина– Грчки преговори са међународним кредиторима поново су у ћорсокаку!
Атина не попушта јер не жели да се сагласи са драстичним мерама штедње и новим условима, иако од извештаја Тројке зависи рата кредита од 31,5 милијарди евра,
Премијер Костас Самарас захтева од владиног економског тима да хитно, најкасније до самита ЕУ 18. октобра, нађе решења и затвори пакет мера штедње од 13,5 милијарди евра и структуралних реформи. Самарас упозорава коалиционе партнере, који су и даље сумњичави, да „неће ни корак одступити од обећаних реформи и мера штедње које ће бити последње”.
Међутим, уколико се и нађе неко средње решење које би задовољило ЕУ, ММФ и Европску централну банку и омогућило да Грчка на самиту добије позитивну оцену укупног стања, све је мање изгледа да ће ове мере проћи приликом гласања у парламенту.
Поделе има и међу посланицима партија у коалицији – Новој демократији, Пасоку и Демократској левици – али још више у опозицији, па треба очекивати да ће изгласавање бити бурно и тешко.
Посланици поручују да не могу да прихвате законске мере за које кажу да ће нацију отерати у тоталну беду и повећати проценат незапослених који је сада већ 25,1 одсто (329.000 више него 2011).
Иако европски лидери, укључујући и канцеларку Ангелу Меркел која је приликом недавне посете Атини била пуна разумевања за Грке, и даље инсистирају на испуњавању свих обавеза, грчке власти су, рецимо, од неплатиша успеле да сакупе само 19 милиона евра.
То је кап у укупној маси од 13 милијарди колико од Атине очекују повериоци. Своје обавезе није испунило 1.500 великих фирми које дугују за порезе, као ни појединци са тзв. листе Лагард који су велике суме новца пребацили на рачуне у страним банкама.
Не без разлога „тројка” поставља питање како је могуће да држава толерише чињеницу да је неко ко је пореским органима пријавио годишње приходе од 25.000 евра на страном рачуну власник 52 милиона евра. Како то да Грк који је декларисао приход од 5.500 евра у иностранству располаже са 19,8 милиона евра?
Тројка пита зашто се грчки експерти толико буне због захтева за смањење плата и пензија, али ћуте када се помену они који су само у последње две године из земље изнели преко 20 милијарди евра.
Озбиљно, или пробе ради, експерти „тројке” су предложили да један од начина за уштеду буде „евакуација малих острва на којима живи 100–150 становника”.
Вест је изазвала бурну реакцију јавности и локалне самоуправе на острвцима где стотинама година живи мали број становника.
Министар поморства Костас Мусорули, који је огорчено изјавио да „тројка” о људима говори као да су бројеви, да је то сраман предлог и да о њему не може бити преговарања одмах је демантован.
Министар финансија Јанис Стурнарас тврди да је реч о ружној шали и да нема говора о могућности да се ради уштеде евакуишу становници малих острва.
Негодовање се наставља јер председници општина острваца у Егеју не верују да „тројка” није била у стању да тако нешто тражи од Грчке.
Јасмина Павловић-Стаменић
објављено: 16.10.2012

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Tουριστικά γραφεία από τη Σερβία σε fam trip σε Καλαμάτα, Καρδαμύλη, Λιμένι, και Γιάλοβα

  Με στόχο τη  γνωριμία της σερβικής αγοράς με την Πελοπόννησο, που αποτελεί σχετικά άγνωστο προορισμό για τους ταξιδιώτες από τη γειτονική ...