Kada je Nasin satelit "Tera" prešao preko ruskog poluostrva Kamčatka 6. oktobra u podne, po lokalnom vremenu, vulkan Šiveluč je bio miran. Samo dva sata kasnije, prizor je bio dramatičan: erupcija vulkana je iznad poluostrva i Kamčatskog zaliva ostavila trag od dima dug oko 220 kilometara.
"Tera" je snimila Kamčatku i pre i posle erupcije, a na fotografijama se jasno vidi zapanjujuća moć prirode da u kratkom roku promeni izgled Zemlje.
Tim za vanredne vulkanske situacije sa Kamčatke saopštio je da je dim od erupcije Šiveluča dostigao visinu od tri kilometra nadmorske visine i da je prešao put od približno 220 kilometara od mesta erupcije prema Kamčatskom zalivu.
Šiveluč je jedan od najvećih i najaktivnijih vulkana na poluostrvu Kamčatka. Visok je 3.283 metra i sastavljen od očvrslih slojeva lave, pepela i stena koje su izbacivale prethodne erupcije.
Isti vulkan oko 14 sati, na fotografiji snimljenoj Nasinim satelitom "Tera" - kliknite na sliku za uvećanje (+)
Padine vulkana bež boje (koje se na vide na obe Nasine fotografije) nastale su posle razorne erupcije iz 1964. godine. Svetli slojevi stena nastali su posle lavine koju je pokrenula ta erupcija.
Šiveluč zbog brojnih erupcija praktično nema vegetaciju
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου