Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2013

Србија центар хришћанског света

На београдски аеродром стизале верске делегације, како би присуствовале централној прослави 17 векова од када је свети цар Константин потписао Милански едикт

Дочек патријарха московског и целе Русије Кирила на београдском аеродрому

Полицијске снаге и припадници посебног обезбеђења руске службе безбедности, која увек прати патријарха московског и целе Русије Кирила, обезбеђују београдски хотел „Метропол”, где од јуче одседају највиши поглавари православних цркава света. Београд је јуче био светска престоница хришћанства, јер су током читавог дана на Аеродром „Никола Тесла” стизале верске делегације како би присуствовале централној прослави 17 векова од када је свети цар Константин потписао Милански едикт, чиме су хришћанска вера и црква добиле слободу деловања и проповедања.
– Имамо утисак као да су у Београду Путин и Обама – рекли су за „Политику” службеници „Метропола”, пошто су руски агенти претресали хотел, како би, у сарадњи са српским колегама, обезбедили пуну безбедност за руског патријарха Кирила.

Чини се да су тек јуче грађани Србије схватили какав значај у свету поприма прослава великог јубилеја Миланског едикта, чијем се обележавању у нашој земљи, осим верског, даје и државни значај. Тако се очекује да ће централној прослави у Нишу сутра присуствовати председник Србије Томислав Николић, премијер Ивица Дачић, чланови Владе Србије, председник Црне Горе Филип Вујановић и председник Републике Српске Милорад Додик, заједно са високим делегацијама и осталих верских конфесија.
У Београд је први стигао патријарх цариградски и васељенски Вартоломеј, кога су у ВИП сали аеродрома дочекали српски архијереји са патријархом Иринејом и шефом српске дипломатије Иваном Мркићем на челу. Васељенски патријарх је први по части међу православним поглаварима у свету и његова пуна титула гласи архиепископ Константинопоља, Новог Рима и васељенски патријарх.
Он је, заједно са својим домаћином, српским патријархом Иринејом, позвао на јединство православних, али и приближавање са другим црквама и верским заједницама. Обојица поглавара су апеловали да на свим просторима завлада дух верске толеранције.
– Наш дом је и ваш дом и дошли сте својима – поручио је поглавар СПЦ патријарх Иринеј, дочекавши васељенског патријарха.
Према речима Вартоломеја, на овим просторима, као и у другим земљама света, нису сви грађани прихватили дух верске толеранције.
То се, нагласио је он, може констатовати из страшних вести из света о гоњењу хришћана, али и из претходних догађаја на подручју Балкана.
Васељенски патријарх је подсетио да је Милански едикт увео дух верске толеранције како би престало гоњење хришћана и тиме преусмерио ток историје, омогућивши процват хришћанске цивилизације.
Деца обучена у народну ношњу, дочекали су поглаваре са хлебом и сољу. Потом је патријарх Иринеј дочекао руског патријарха и рекао му да га прима као најрођенијег и пожелео му да се у Србији осећа као у свом дому.
Патријарх московски и целе Русије Кирил је рекао да од свег срца жели добар процват српског народа, државе и духовне снаге СПЦ у мисији да спасава душе верника и духовно васпитава српски народ.
Кирил је истакао да је резултат Миланског едикта мисионарска делатност хришћанске цркве и изразио радост што у Србији учествује у прослави великог јубилеја.
– Кад у наше време чујемо оспоравање Миланског едикта, наш задатак је да помогнемо нашим савременицима да поново проуче тај важан историјски документ, који је заложен у основе европске цивилизације – поручио је поглавар руске цркве кога је такође дочекао шеф српске дипломатије.

У пратњи патријарха руског Кирила дошло је тридесетак људи који су се у возилима Владе Србије, возилима СПЦ и руске амбасаде, у дугачкој колони, упутили ка Београду.
– Србија, као родна груда цара Константина, постала је после толико векова, центар светског хришћанства, не само православног већ и папског – рекао је Сава Мирић из организационог одбора СПЦ.
Можда није за поређење, али од великих скупова у новијој историји Београд није имао овако високу фреквенцију утицајних гостију, осим можда, самита несврстаних, крајем осамдесетих година прошлог века.
Данас ће поглавари у Саборној цркви у Београду бити свечано и молитвено дочекани, приликом доксологије која ће се служити у 10 часова, што је јединствени скуп у древној историји нашег главног града. Потом ће уследити свечани пријем у Патријаршијском двору, а онда ће сви гости бити угошћени на свечаном ручку који у част високих званица, у Палати „Србија”, или некадашњем СИВ-у, приређује председник Србије Томислав Николић.
Антиохијски патријарх Јован, чије је седиште у Дамаску, јуче није могао да дође у Србију на обележавање јубилеја Миланског едикта, тако да је јуче стигла делегација те православне цркве, предвођена митрополитом Василијем. Како је јуче ујутру саопштио епископ бачки Иринеј, портпарол СПЦ, рођени брат патријарха Јована, митрополит из Алепа, налази се заробљен код побуњеника и његова судбина је неизвесна.
------------------------------------------------------------------------------------
Долазак личног изасланика архиепископа кентерберијског
Преузвишени бискуп Мајкл Скот Џоинт, у својству личног изасланика архиепископа кентерберијског Јустина Веблија, допутоваo је јуче у Београд. Бискуп Мајкл је био дугогодишњи бискуп винчестерски и представник своје Цркве у Дому лордова. У Београд је такође допутовао пречасни Ги Лиагр, председник Конференције европских цркава у Женеви.

А. Апостоловски

објављено: 04.10.2013

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Κακοκαιρία πλήττει τη Σερβία: Χωρίς ρεύμα 10.000 νοικοκυριά εξαιτίας των χιονοπτώσεων

  Κακοκαιρία πλήττει τη Σερβία: Χωρίς ρεύμα 10.000 νοικοκυριά εξαιτίας των χιονοπτώσεων Χωρίς ηλεκτρικό ρεύμα έμειναν περισσότεροι από 10.00...